Всеки кадър от филм на Уес Андерсън е празник за очите. Прецизност, уникално чувство за хумор и още по-уникално чувство за естетика характеризират неговите филми, твърди foodbanda.bg. Режисьорът използва храната с интелигентна и елегантна цел: в деликатни или дори крехки моменти, с равномерно фини и умели начини. Може да се каже, че тя е герой, а не декор. 

1. „Гранд Хотел Будапеща" (2014) - куртизанката от шоколад

Последният филм на Уес Андерсън е много гастрономически насочен. Сладкишите и храненето в хотела играят основна роля. Сцената с приготвянето на куртизанката от шоколад показва много нюанси от работата на режисьора. Тя има три слоя - красив, игрив и секси. 

2. „В царството на пълнолунието” (2012) - вечерята между Сам и Шарп 

Сам ще нощува в скромното жилище на капитан Шарп, където се приготвя угощение - хот-дог, малко хляб и чаша бира. Въпреки че на пръв поглед това не е най-привлекателната сцена, цветната палитра остава балансирана и гладка, а храната е показа във важен момент - Сам е човек, който се нуждае от подкрепа за пътуванията, които предстоят. 

3. „Фантастичният г-н Фокс” (2009) - сцената с тоста

„Скъпа, аз съм на седем лисичи години. Баща ми почина на седем и половина. Аз не искам да живея в дупка вече и отивам да направя нещо”- казва г-н Фокс и поглъща тост. От всички филми на Андерсън храната играе най-важна роля в този. 

4. „Морски живот със Стив Зису” (2004) - сцената с ябълката

Фина и мощна сцена с участието на ябълка, която играе важна роля в разговора между Стив и Джейн. Особено когато Стив отхапва червената ябълка.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Не са ми интересни особняците. Интересувам се от обикновения човек, озовал се в необичайна ситуация.“

Сюзън Сарандън, американска актриса, родена 4 октомври преди 77 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?