Всеки кадър от филм на Уес Андерсън е празник за очите. Прецизност, уникално чувство за хумор и още по-уникално чувство за естетика характеризират неговите филми, твърди foodbanda.bg. Режисьорът използва храната с интелигентна и елегантна цел: в деликатни или дори крехки моменти, с равномерно фини и умели начини. Може да се каже, че тя е герой, а не декор. 

1. „Гранд Хотел Будапеща" (2014) - куртизанката от шоколад

Последният филм на Уес Андерсън е много гастрономически насочен. Сладкишите и храненето в хотела играят основна роля. Сцената с приготвянето на куртизанката от шоколад показва много нюанси от работата на режисьора. Тя има три слоя - красив, игрив и секси. 

2. „В царството на пълнолунието” (2012) - вечерята между Сам и Шарп 

Сам ще нощува в скромното жилище на капитан Шарп, където се приготвя угощение - хот-дог, малко хляб и чаша бира. Въпреки че на пръв поглед това не е най-привлекателната сцена, цветната палитра остава балансирана и гладка, а храната е показа във важен момент - Сам е човек, който се нуждае от подкрепа за пътуванията, които предстоят. 

3. „Фантастичният г-н Фокс” (2009) - сцената с тоста

„Скъпа, аз съм на седем лисичи години. Баща ми почина на седем и половина. Аз не искам да живея в дупка вече и отивам да направя нещо”- казва г-н Фокс и поглъща тост. От всички филми на Андерсън храната играе най-важна роля в този. 

4. „Морски живот със Стив Зису” (2004) - сцената с ябълката

Фина и мощна сцена с участието на ябълка, която играе важна роля в разговора между Стив и Джейн. Особено когато Стив отхапва червената ябълка.

 

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.