БОРИСЛАВ ГЪРДЕВ

На достолепните 95 години си отиде Джийн Хекман.

Днешните зрители не го познават, тъй като спря да се снима – а имаше в актива си 101 заглавия! - през 2004 г., но моето поколение добре го помни, тъй като израсна с филмите му.

Помня неговата енергична походка на тигър, скорострелните му реплики, скептичната му усмивка под неизбежния мустак, точното пласиране на всеки персонаж и най-вече неговите паметни  изяви, с които спечели награди и възхищението на публиката и специалистите – от „Лилит“ (1964) на Робърт Росен до „Добре дошли в Музпорт“ (2004) на Доналд Петри…

Най-добрите си роли прави при Артър Пен в „Бони и Клайд“ (1967) и „Нощни действия“ (1973), при Клинт Истууд в „Непростимо“ (1992) и „Абсолютна власт“ (1997), в дилогията „Френска връзка“ (1971, 1975) на Уйлям Фридкин и Джон Франкънхаймър, „Правилата на доминото“ (1977) на Стенли Краймър, „Мисисипи в пламъци“ (1988) на Алън Паркър, без да забравяме участието му в култови творби, носители на „Златна палма“ и „Оскар“ – „Плашилото“ (1973) на Джери Шацбърг, „Разговорът“ (1974) на Франсис Копола, „Френска връзка 1“, 1971, на Фридкин и „Червените“ (1981) на Уорън Бийти.

Беше еднакво добър в екшъните – „Обществен враг“ (1998) на Тони Скот, в психологическите драми – „Присъда за продан“ (2003) на Гари Фледър, уестърните – „Джеронимо“ (1993) на Уолтър Хил и „Уайът Ърп“ (1994) на Лорънс Каздън, фантастиката – „Супермен“ (1978) на Ричард Донър и комедиите – „Клетка за птици“ (1996) на Майк Никълс, „Сърцеразбивачки“ (2001) на Дейвид Миркин, „Кланът Таненбаум“, (2001) на Уес Андерсън….

Бе универсален талант, работещ с най-изявените постановчици на своето време, спечели два „Оскар-а" за главна и поддържаща мъжка роля за „Френска връзка 1“ и „Непростимо“. През 2004 г. малко неочаквано се отказа от актьорската си кариера, а това си е все пак негово право, написа в съавторство с Даниел Ленихан пет романа между 1999 и 2013 г., от които аз познавам „Бягство от Андерсънвил“ от 2008 г., не гледаше своите филми, водеше отшелнически живот, далече от светската шумотевица и блясък, папараците често снимаха прегърбената му и брадясала фигура на странен старец…

Доживя 95 и се пренесе в по-добрия свят.

За нас остави вдъхновено пресъздадените от него образи, сред които с елмазен блясък се открояват Джими Дойл от „Френска връзка“, Хари Кол от „Разговорът“ и шерифът Литъл Бил Дагет от „Непростимо“.

Почива в мир, Юджийн! Ти изпълни с чест мисията си и остана завинаги в нашите сърца!

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„В поезията има двама гиганти – суровият Омир и финият Шекспир. В музиката също има двама гиганти – мислителят Бетовен и супермислителят Берлиоз.”

Модест Мусоргски, руски композитор, роден на 21 март преди 186 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...