ГЕНКА ШИКЕРОВА, "Свободна Европа"

Ричард Гиър е роден във Филаделфия и е второто от общо пет деца. Той започва актьорската си кариера от малки театрални сцени, но през 70-те и 80-те години на миналия век вече играе в големите театри в Лондон и на Бродуей.

Филмът, който го прави звезда, е „Американско жиголо” (1980), а участието му в „Хубава жена” (1991) затвърждава имиджа му на желан и красив мъж. Към него може да се добави и бракът му с модела Синди Крауфорд, който продължава 4 години. Следват още два брака. На 70 г. Гиър стана баща за трети път.

Извън Холивуд Гиър има съвсем различни каузи. В края на 70-те той посещава Непал, става последовател на Далай Лама и приема будизма. Гиър е защитник на независимостта на Тибет, заради което има вечна забрана да посещава Китай. През март той призова американския Конгрес да подкрепи Тибет и обвини китайското правителство в "жестокост, колективно насилие и преследване" на тибетския народ.

През 2019 г. Гиър се качи на кораб с мигранти, за да изрази солидарност с тях. Той се снима с над 100 бежанци, които стояха блокирани три седмици насред Средиземно море и очакваха прием на европейско пристанище след отказ на Италия и Малта да ги приемат.

"Най-важното нещо за тези хора тук е да могат да стигнат до свободно пристанище, да слязат от кораба, да стъпят на сушата и да започнат нов живот", каза тогава актьорът във видеозапис, публикуван в интернет.

Гиър не е безразличен и към политиката в САЩ. По време на предизборната кампания за президент през 2016 г. той каза, че ако Доналд Тръмп бъде избран за президент, “не само бездомните ще станат още по-бездомни, а за мексиканците, бедните, жените, журналистите и за всички свободолюбиви хора животът ще стане по-лош.”

„Обичам да остарявам. Всеки дъх отваря нова възможност”, казва Гиър в интервю за "Гардиън". Той казва, че медитира всеки ден. „Това е практика на търпение и ангажимент да гледате ума си”, казва Гиър.

Според него въпреки целия технологичен напредък, който светът има, нещата са били по-добри преди 30 години. „Работим твърде много и не отделяме време, за да помислим какво наистина означава да си човек”, казва Гиър.

„С напредване на възрастта нравът ми става все по-мек и по-мек. Гневът ми не се задържа задълго. Някак си изгаря сам”, казва Гиър. Според него „не е лошо наистина да почувствате нещата, вместо да ги погребвате”.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Много хора ме питат колко точно съм нисък. Истината е, че след последния ми развод не ми стигат към 100 000 долара.“

Мики Руни, американски актьор, роден на 23 септември преди 103 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?