Клаудия Кардинале въодушеви студентите в НАТФИЗ, като отговори на всичките им въпроси, след като стана „Доктор хонорис кауза” на филмовата академия, съобщи БГНЕС. 

"Да получа такава награда за мен е огромна чест”, заяви киноиконата, която от два дни е в София за премиерата на филма "Имало едно време един уестърн". „Прекрасно е да се преобразиш пред камерата, но също и да се върнеш обратно в себе си”, твърди тя. „Хубавото в нашата професия е, че можеш да живееш различни животи и аз живях 152 живота.” Легендарната актриса участвала в дебютния филм на Борис Десподов, защото харесвала младите режисьори и защото искала да се върне към корените си.

Кардинале разказа, че да правиш кино е като да мечтаеш заедно с други хора. Тя сподели за различията в актьорската професия през 50-те години, когато самата тя застава пред камерата и сега. В момента, според нея, актрисите трябва да са много по-подготвени в сравнение с миналото, защото има много по-голяма конкуренция.

Тунис, по думите на Кардинале, е изключително важен за нея, защото е родена и е прекарала детството си там, затова напускането му е било болезнено за нея. Като малка тя искала да стане изследовател, за да опознае света. Външният й вид впечатлявал още в най-ранни години. На конкурс за най-красива италианка през 1957 г. спечелила награда да посети  Международния филмов фестивал във Венеция. Като 16-годишна ученичка двама режисьори поискали разрешение да я снимат. Така с появила във филмите "Златните пръстени" и "Гоха", където участва и Омар Шариф.

Истинското голямо кино отваря вратите си за актрисата с филмите на Лукино Висконти, Федерико Фелини и др. Партнирала си е с Ален Делон, Жан Клод Белмондо, Марчело Мастрояни. 

 

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.