Английският актьор Дейвид Прауз, изиграл ролята на Дарт Вейдър в първите три филма от космическата сага "Междузвездни войни", почина на 85 години след кратко заболяване, съобщи Bowington Management, която управлява приходите от кариерата му.

"И нека силата бъде с него завинаги", допълва Томас Бауингтън в "Туитър". "Макар да се прочу с многото роли на чудовища, за мен и за всички, които познаваха Дейв и работиха с него, той беше героят в нашия живот."

"Той беше внимателен човек и много повече от Дарт Вейдър. Той обичаше феновете същото толкова силно, колкото и те него", написа и Марк Хамилтън, който игра Люк Скайуокър. 

Дейвид Прауз е избран от Джордж Лукас заради физическите си данни на тежкоатлет - 1.98 ръст и шампион по вдигане на тежести - но озвучаването на един от най-прочутите злодеи в историята на киното е поверена на американския актьор Джеймс Ърл Джоунс. Просто бристълският му акцент не оказал неподходящ.

Но англичанинът е казвал, че най-много се гордее с главната роля в Green Cross Code - сериал от втората половина на 70-те години за безопасността на движението във Великобритания. Заради нея през 2000 г. той бе удостоен с почетна титла от британската кралица.

Прауз е познат в Холивуд първо като фитнес инструктор и личен треньор на Кристофър Рийв за "Супермен". Той се сближава с колеги като Арнолд Шварценегер и Лу Фериньо (играе за телевизията Хълк) преди да стане известен от големия екран.

Англичанинът дебютира в киното през 1967 г. в епизодична роля в "Казино "Роял" от поредицата за Джеймс Бонд. Следват покани да играе чудовището на Д-р Франкенщайн в няколко филма, а после - и във фантастични поредици като Space 1999 и Doctor Who. Прауз дори се появява като телохранител в "Портокал с часовников механизъм" на Станли Кубрик от 1971 г.

В тази роля го забелязва Лукас и през 1977 г. го кани за кастинг за Дарт Вейдър или Чубака, като се спира на първата, "защото хората винаги запомнят лошите".

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.