МАРТА МОНЕВА, "Портал култура"

Онлайн изданието на Международния фестивал на анимационния филм в Анеси, Франция, се провежда от 15 до 30 юни. При нормални обстоятелства тази година щеше да бъде честван и 60-годишният юбилей на фестивала в особено празнична атмосфера, но пандемията беше причина празненството да бъде отложено за догодина. Това решение е напълно резонно, предвид огромните маси от кинодейци, дистрибутори и публика, които се стичат ежегодно в идиличното френско градче, разположено на езерото Анеси във френските Алпи.

От празненство, макар и извън Анеси, няма да се лиши обаче Теодор Ушев. Българското участие в тазгодишния, макар и онлайн фестивал е феноменално. През далечната 2010 г. се запознах с Теодор Ушев именно в Анеси. Тогава филмът му „Дневниците на Липсет“ получи „само“ специална грамота от журито за късометражни филми, но аз, абсолютно уверена в качествата на филма и неговия автор, наистина можех да се закълна, че един ден Ушев ще получи и голямата награда на фестивала, а именно Кристала на Анеси. Ето че този ден дойде и вчера филмът му „Физика на тъгата“, продуциран от Националния филмов борд на Канада, базиран на роман на Георги Господинов, получи Кристала за късометражна анимация.  

При награждаването Теодор Ушев сподели, че никога не си е мечтал да я получи и я посвещава на баща си Асен Ушев. Ненапразно тази награда се сравнява с покоряването на Еверест, а изкачването му към този връх е добре известно на българската публика. През въпросните десет години работата на Теодор Ушев беше многократно номинирана, а и награждавана от най-престижните филмови фестивали. „Физика на тъгата“ е великолепен филм и вече се радва на огромно международно признание. От фестивала в Анеси филмът на Ушев отнесе и наградата на международната критика ФИПРЕССИ за този „амбициозен, лабиринтoподобен филм, който мултиплицира опита и представлява кулминация на уникалната работа на този огнен и крайно посветен филмов автор“.

Самият Теодор Ушев смята тази си награда за още по-специална, предвид условията, в които се провежда фестивала тази година. Към това мнение бих искала да се присъединя и аз. Честито!

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ПОЗИЦИЯ

    Библио-сарайският синдром

    В България проруската Пета колона е проникнала масово в парламента, правителството, президентството (особено!) и в съдебната система. Ние сме единствената страна в ЕС и НАТО, начело на която стои отявлен прорашистки държавен глава

„В поезията има двама гиганти – суровият Омир и финият Шекспир. В музиката също има двама гиганти – мислителят Бетовен и супермислителят Берлиоз.”

Модест Мусоргски, руски композитор, роден на 21 март преди 184 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията