Организаторите на "Киномания" обявиха награда за киноман на годината, посветена на кинокритика Георги Ангелов, който почина тази година. 

Ангелът на киноманите, както го наричаха, е роден през 1947 г. и става известен със страстта си към гледането на кино. Той е и кръстникът на "Киномания", която е създадена преди 33 години под името Световна кинопанорама, а през 1993 г. променя наименованието си по негово предложение.

В миналото Георги Ангелов е работил в Българската национална филмотека и системата на популярните през 80-те кино-видеоклубове. Публикуваше често в сп. "Кино" своята анкета сред кинокритиците за най-добрите филми от селекцията на водещите кинофестивали у нас. През 2005 г. режисьорът Петър Одажиев и сценаристката Боряна Матеева му посветиха документалния филм "Един киноман в началото на века".

Всеки посетител на "Киномания" може да претендира за наградата, като гледа филми от програмата на събитието във всички кина в София, Пловдив, Варна, Велико Търново и

запази билетите си от прожекциите. Зрителят с най-голям брой билети ще получи наградата "Георги Ангелов" за „Киноман на годината“ - безплатен достъп до всички филми от "Киномания" през следващата 2020 г.

Кандидатурите се приемат на адрес: НДК, бул. "България" 1, отдел "Външни комуникации", Мария Йоцова, на имейл Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите. или на лично съобщение във „Фейсбук“ - страницата на "Киномания". 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Този, който убива човек, убива разумно същество, което е по подобие на Бог, но този, който унищожава добра книга, убива самия разум.“

Джон Милтън, английски поет и публицист, роден на 9 декември преди 416 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.