ВВС обяви намерението си да филмира в телевизионен вариант драмата с отравянета на бившия полковник от |ГРУ Сейргей Скрипал и неговата дъщеря Юлия.

Филмът ще бъде от две части и ще покаже как „обикновените хора реагираха на кризата на прага на своя дом, демонстрирайки изключителен героизъм“. Името на проекта все още не е обявено. Не е обявен и кастингът за актьори. Сценаристите обаче са ясни – Адам Патерсън и Деклан Лоун. Те обявиха, че техният текст ще е базиран на обширни и задълбочени разследвания.

„Бяхме изумени от отзивчивостта на жителите на Солсбъри, които отвориха сърцата си през последните няколко месеца за нас“, споделят сценаристите.

Пиърс Венгер – един от ръководителите на проекта, подчертава, че инцидентът в Солсбъри е шокирал нацията и е оказал огромно влияние върху местните хора. Според него драмата ще покаже смелостта, хладнокръвието и личния опит на жителите на Солсбъри, оказали се в невъобразима кошмарна ситуация.

На 4 март 2018 г. Сергей Скрипал и дъщеря му са намерени в безсъзнание на пейка в центъра на Солсбъри. Впоследствие се разбира, че са били отровени с нервно-паралитично вещество. И двамата са били в кома. Британските разузнавателни служби смятат, че зад акцията стои Москва, която обаче отрича.

През 90-те години на ХХ век Сергей Скрипал е бил офицер в Главната дирекция за разузнаване на Русия и е работил като агент на британската тайна разузнавателна служба от 1995 г. до арестуването му в Москва през декември 2004 г. Той е осъден за измяна на 13 години в наказателна колония от руски съд през 2006 г. Установява се в Обединеното кралство през 2010 г. вследствие на програмата за размяна на шпиони. Дъщеря му Юлия Скрипал е руска гражданка и посещава баща си по време на отравянето, а Сергей е британски гражданин.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Религиозният култ е едно представление, едно драматично представление, една фантазия, една „заместваща“ реализация.“

Йохан Хьойзинха, холандски филолог и историк, роден на 7 декември преди 152 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.