Филмът „The Miseducation of Cameron Pos“ на Дезире Ахраван (34) за спорните програми за терапия на гейове в САЩ получи голямата награда на кинофестивала за независимо кино "Сънданс", съобщиха организаторите на сайта си.

„От името на целия екип искаме да посветим наградата на LGBTQ общността, преживяла терапия за сексуално пренасочване. Искахме да направим филма, за да подчертаем факта, че само в 9 от 50 щата в САЩ е незаконно да прилагаш тези терапии за сексуално пренасочване", заяви актрисата Клоуи Грейс Морец.

Тя изпълнява ролята на ученичка, принудена да се подложи на спорна терапия, след като е заловена да прави любов с „кралицата на випуска" в гимназията в средата на 90-те години.

В категорията за американски документални филми голямата награда на журито заслужи „Kailash“, разказващ за борбата на мъж срещу детското робство. Наградата за най-добър режисьор на документален филм получи Александрия Бомбак за „On Her Shoulders“ - портрет на млада язидка, която оцелява след сексуално робство при джихадистите.

Турската лента „Пеперуди" получи приза за чуждестранен игрален филм, а „Of Fathers and Sons“ - изследване на радикализацията на джихадистите от сирийския режисьор Талал Дерки, взе голямата награда за най-добър чуждестранен документален филм.

Фестивалът "Сънданс" е ежегодна витрина за независими и документални филми, а победителите често получават похвали от критиката и вземат и други кинонагради в Холивуд. Сред най-успешните заглавия от миналогодишния "Сънданс" 2017 са "Бягай!" на Джордан Пийл и "Призови ме с твоето име" на Лука Гуаданино, общо със 7 номинации "Оскар", включително за най-добър филм (и двата).

Фестивалът е създаден през 1978 г. от Робърт Редфорд  и оттогава се провежда всяка година в Парк сити, Юта. Той е най-големият форум за американско независимо кино.

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Балканите никога не са били щастливо място. Ако сте родени тук, трябва да сте готови през целия си живот да се срещате с лоши моменти. Но Бог ни е подредил така, че да не можем да избираме мястото, където сме родени и ще трябва да се мъчим.“

Горан Брегович, музикант и композитор от Босна и Херцеговина, роден на 22 март преди 75 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...