Коледа е времето, когато най-много се нуждаем от любов, надежда и уют. Затова подбрахме 11 заглавия на филми, които смятаме за класика и които носят онова топло чувство, което ни обзема само по Рождество.

Не можете да ги видите на кино, един-два от тях може би ще хванете по някоя телевизия. Повечето може би са неизвестни, но гарантираме за отличното им качество, непреходните им ценности и човечността на посланията им.

Те казват всичко, което бихме искали да ви пожелаем за Коледа, скъпи читатели. Бъдете здрави и обичайте!

„Историята на Глен Милър“ (1954) на Антъни Ман – Този приятен филм е ценен освен с интересната история на прекрасния композитор, също и с автентичния джаз, с който е пълен, безкрайната любов към музиката и живота и с непобедимия си оптимизъм. Отлично лекарство срещу отчаяние.

„Доктор Живаго“ (1965) на Дейвид Лийн – Разтърсващата история по романа на Пастернак и с Омар Шариф в главната роля е толкова снежна, любовна и драматична, че въздействието й е най-добро не през август, а именно в края на декември. 

„Тигърът и снегът“ (2005) на Атилио де Джовани - Роберто Бенини е в главната роля тук, за да връща вярата, че когато има любов, има връщане дори от смъртта. Това е чудото, което всички чакаме, нали?

„Животът е прекрасен“ (1946) на Франк Капра - Джеймс Стюарт! Ако го чувате за първи път, ви завиждаме, че ще можете да ахнете от разкошните му роли. В този коледен филм героят на Стюарт дава и получава толкова много надежда, че на финалните надписи ще се усетите с мокри очи.

„Някои го предпочитат горещо“ (1959) на Били Уайлдър – Безкрайно симпатичната лента прелива от хумора на Уайлдър. Присъствието на Мерилин Монро, Джак Лемън и Тони Къртис гарантира два часа добро настроение. Нека Коледа да е Весела и звънтяща от смях!

 „Апартаментът“ (1961) на Били Уайлдър – Още един филм на големия кинематографист, превърнал се в безспорна класика и определен за най-добрия коледен филм. Извън многобройните награди, които получава, лентата впечатлява с дълбокия си хуманизъм и дава надежда за нещо по-добро и истинско.

„Дейвид Копърфийлд“ (1999) на Саймън Къртис – Маги Смит е причината да препоръчаме този филм, в който всичко зло довежда до пълно щастие. Чарлз Дикенс определено е бил майстор на коледния разказ, а филмът по романа му е прекрасен за Коледа. 

„Наистина любов“ (2003) на Ричард Къртис – Това е може би най-топлият и зареждащ съвременен филм, в който участват куп звезди.

„Въпрос на време“ (2013) на Ричард Къртис – Помечтайте си какво би било, ако имахме право на втори шанс. Ако можехме да върнем времето назад и да спасим всички онези изгубени мигове. 

„Боси в парка“ (1967) на Джин Сакс – Джейн Фонда и Робърт Редфорд са толкова млади и обаятелни тук, че филмът може да се гледа многократно. Топлината, която се излива от него, е точно коледна. 

„Сам вкъщи“ (1992) на Крис Кълъмбъс  - Един от най-симпатичните филми на Кълъмбъс, на който да се насладите с децата си, дори да са пораснали. Внимание! Само първата част, останалите не стават.

 

„Лесно е да се предвидят действията на себелюбеца, трудно е да се отгатнат само действията на честните и безкористните хора.“

Фенимор Купър, американски писател, роден на 15 септември преди 235 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.