Ерик Рот (72) ще напише сценария на новата екранизация на легендарния роман на Франк Хърбърт "Дюн", съобщи The Hollywood Reporter. Американската кинокомпания „Legendary“  взе права за кино и телевизионна екранизация на книгата есента миналата година. Режисьор на лентата ще бъде Дени Вилньов.

Ерик Рот е един най-уважаваните сценаристи в Холивуд - има „Оскар“ за сценария на „Форест Гъмп” и номинации за „Вътрешен човек”, „Али”, „Мюнхен”, „Странният случай с Бенджамин Бътън".

През 1984 г. режисьорът Дейвид Линч засне по книгата едноименния филм. Авторът на култовия сериал „Туин Пийкс“ обаче счита „Дюн“ за един от провалите в кариерата си, причинявайки 10 млн. долара загуби. 

По мотиви от романа беше сниман и мини сериал, написан и режисиран от Джон Харисън. Сериите донесоха две награди „Еми“. Филм по „Дюн“ през 1975 г. щеше да снима и ексцентричният Алехандро Ходоровски – писател, актьор, режисьор и философ. 

ФРАНК ХЪРБЪРТ (1920 - 1986) публикува „Дюн“ през 1965 г. Той става и първият носител на наградата „Небюла“ през 1965 г. и споделя наградата „Хюго“ за 1966 г. Дюн“ е смятан за един от най-добрите научно-фантастични романи на всички времена. Действието в романа се развива в далечното бъдеще.

Поредицата съдържа шест книги: „Дюн“, „Месията на Дюн“, „Децата на Дюн“, „Бог-Император на Дюн“, „Еретиците на Дюн“, „Дюн: Домът на ордена“. След смъртта на писателя синът му от Брайън Хърбърт и Кевин Андерсън продължават поредицата с редица книги, запознаващи читателите със света на Дюн преди първата книга „Дюн“. Книгите са създадени на основата на подробни бележки, останали от Франк Хърбърт.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Хората не са се научили да се уважават един друг, затова не уважават и живота.“

Хайнрих Ман, германски писател, роден на 27 март преди 152 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията