Холандският режисьорът Пол Верховен, известен със скандалната си лента „Първичен инстинкт“, нападна Холивуд. Той сподели, че заради печалбите, извличани от масовата публика, вече не се снимат предизвикателни филми с показване на провокативен секс, съобщи rollingstone.com.

Според него студиата се интересуват само от рейтинга, залагайки на PG-13 формата (Parental Guidance if under 13/препоръчителен родителски контрол за деца под 13 години). 

„Всичко трябва да е с намеци, обтекаемо и т.н. Така филмите стават неутрални и въобще не са предизвикателни”, казва Верховен.

Неконвенционалният  режисьор е работил върху изпълнените с насилие „Робокоп”, „Зов за завръщане”, „Звездни рейнджъри”, „Човек без сянка”. Той е в Холивуд за прожекцията на последния си скандален филм „Elle" – коктейл от секс, насилие и черна комедия, който във Франция е фаворит за наградата „Оскар” за най-добър чуждестранен филм. Лентата е екранизация на психотрилъра на френския писател  Филип Джиан „Oh…”.

Филмът разказва за влиятелна жена, изиграна от френската икона Изабел Юпер, която е брутално изнасилена и се впуска в опасна игра с нападателя си, за да му отмъсти.В САЩ рейтингът на филмите става по система, следена от Асоциацията за филмово изкуство и Националната асоциация на собствениците на киносалони. Филм може да бъде определен като неприемлив, ако в него има натуралистични описания на употреба на дрога, пълна мъжка голота, секс или изключителна жестокост.

Първоначално Верховен искал да направи филма си в САЩ, но няколко американски актриси отказали ролята. Затова се преместил във Франция. 63-годишната Юпер, която според някои критици прави ролята на живота си в „Elle", е участвала в повече от 100 филми и телевизионни продукции. Режисьорът я описва като „най-фантастичната актриса, с която съм работил, на ниво, за което не подозирах, че съществува”.

ПОЛ ВЕРХОВЕН (78) е режисьор, сценарист и филмов продуцент, носител на награда „Сатурн” и номиниран за награда „БАФТА”, „Еми” и три награди „Хюго”.

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Артистът е човек, който с цената на самоунижение и излагане на същността си на показ се опитва да каже истината за света.”

Стив Маккуин, американски актьор, роден на 24 март преди 95 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...