Английският актьор Колин Фърт ще се превъплъти в легендарния литературен редактор Максуел Пъркинс, съобщи deadline.com. На филмовия фестивал в Кан студиото „Lionsgate“ потвърди, че е взело правата за лентата „Гений“, която ще бъде базирана на биографичната книга „Max Perkins: Editor of Genius“ от А. Скот Бърг.

Пъркинс е работил с литературни светила като Том Улф, Франсис Скот Фицджералд и Ърнест Хемингуей. На Фърт ще партнират и други звезди като Джъд Лоу, който заменя Майкъл Фасбендър в ролята на Том Улф, Никол Кидман, Гай Пиърс и Доминик Уест. Режисьор ще бъде Майкъл Грандейдж.

Пъркинс е роден в Ню Йорк, дипломирал се е в Харвард. Започва работа в „Ню Йорк Таймс” като репортер. След това е нает в издателство „Scribner's”, което публикува класици. Пъркинс обаче предпочита младите и неизвестни автори. През 1919 г. той открива Фицджералд и редактира първия му роман „Романтичният егоист”. В издателството обаче не харесват творбата и Пъркинс драстично я преработва, сменя заглавието и така през следваща година излиза „Отсам рая”, с който писателят първо става популярен. През целия живот на Фицджералд редакторът е негов близък приятел и помощник , окуражава го и е в основата на големия му успех с „Великият Гетсби”.

Междувременно Пъркинс среща Хемингуей и редактира романа, с който писателят печели световна слава – „Братя по оръжие”. Той има голям принос за успеха на „Старецът и морето”, чието издаване не доживява, но Хемингуей посмъртно му го посвещава.

Най-голямото професионално предизвикателство на Пъркинс е Томас Улф. Редакторът кара Улф да махне 90 000 думи от първия си роман „Погледни към дома, ангеле”. Неговият следващ роман „За времето и реката“ е резултат на двегодишна битка между редактора и писателя. Улф обаче се оказва благодарен и винаги изтъквал огромната роля на Пъркинс, като го нарича „един голям редактор, мой добър приятел”. По-късно обаче пътищата на двамата се разделят. Въпреки че това са най-известните писатели, с които работи Пъркинс, той е помагал и на много други.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.