По повод 127-годишнината от рождението на великия кинематографист Чарли Чаплин в швейцарското градче Корсие-сюр-Веве беше открит музей, посветен на неговия живот и творчество, съобщи УНН. Той е разположен в имението на легендарния комик „Маноар де Бан”. В него Чаплин прекарва последните си 25 години. През 1952 г. той напуска САЩ завинаги заради проблеми с шефа на ФБР Едгар Хувър. Чаплин е обвинен в антиамериканска дейност заради левичарските послания на филмите му. 

Музейният комплекс „Светът на Чаплин” е резултат на упоритите усилия на потомците на актьора, който е и сценарист, режисьор и композитор. Проектът е реализиран за 16 години,  като 7 от тях са преминали в съдебни спорове с местните власти и съседите и 30 млн. долара. 

Имението малко се е променило, но духът на Чаплин си остава. Именно това считам за най-прекрасното нещо в този проект", казва Юджийн, един от синовете на актьора.

Посетителите могат да видят запазената му марка – бомбето и бастуна, негови черно-бели фотографии от цялата му кариера, включително спалното помещение, в което намира смъртта си на 88 години.

„Чаплин не просто е почивал тук, той е работил активно на това място, затова е част от региона. Неговото истинско щастие се е състояло в Швейцария, не в САЩ или в Англия", казва директорът на комплекса.

Очаква се новооткритият музей да бъде посещаван от 300 000 души годишно.

 Повече информация тук

„Пленяват ме хора, които могат да живеят без страх от последствията, да бъдат страстни без предпазливост, хора, които безумно мразят и обичат.”

Федерико Фелини, италиански режисьор, роден на 20 януари преди 105 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...