Работи се по проекта за сценарий на "Индиана Джоунс 5". Това заяви Катлийн Кенеди -президент на "Лукасфилм", в интервю за сп. "Венити феър"
„Нов филм от поредицата ще бъде заснет някой ден от тази компания.Но не съм сигурна кога точно ще се случи това”, добави Кенеди. Това означава, че и звездата от поредицата

Харисън Форд има шанс да се включи в проекта. Още от 2008 г. се обсъжда вероятността приключенията на Индиана Джоунс  да продължат.

Легендарният герой, изигран от Харисън Форд, се появява за пръв път във филма от 1981 г. "Похитителите на изчезналия кивот", режисиран от Стивън Спилбърг и продуциран от Джордж Лукас, Франк Маршал и Хауърд Казаниян. Представен е като известен професор по археология, който преподава в измисления колеж "Маршал" (по името на един от продуцентите) в Кънектикът, САЩ. Самото действие се развива през 1936 г., когато американското правителство изпраща д-р Джоунс да търси Кивота на Завета, в който се съдържат плочите, на които Бог е написал своите десет заповеди. Негови спътници са Мериън Рейвънууд (в ролята Карън Ален) и Салах (Джон Рис-Дейвис). Индиана трябва да намери Кивота преди нацистите, които също са в търсене на огромната му сила, с цел да я използват за военни цели. Те на свой ред, са подпомагани от френски археолог и отколешен враг на Джоунс — Рене Белок (Пол Фрийман). Филмът пожънва огромен успех и получава четири награди „Оскар” — за специални ефекти, сценография, монтаж и звук.

Втората част от поредицата "Индиана Джоунс и храмът на обречените" всъщност се явява предистория на "Похитителите на изчезналия кивот", тъй като действието в нея се развива една година по-рано — през 1935 г. Тя се появява по кината през 1984 г., като режисьор е отново Стивън Спилбърг, а продуценти — Франк Маршал, Джордж Лукас, Катлийн Кенеди и Дейвид Уотс. Този път, по стечение на обстоятелствата, Индиана попада в Индия заедно със спътниците си Уили Скот (Кейт Кепшоу) и Малчо (Джонатан Ке Куан). Тримата попадат в село, сполетяно от голямо нещастие — група сектанти, кланящи се на богинята Кали, са отвлекли децата им и са откраднали свещен камък, който е носел плодородие. Д-р Джоунс, Уили и Малчо предприемат пътуване към близкия храм, за да спасят децата и върнат камъка в селото. Този път филмът получава само един „Оскар” — за специални ефекти.

През 1989 г. се появява и третата част от поредицата - "Индиана Джоунс и последният кръстоносен поход". Отново режисиран и продуциран от същия екип, този филм се връща към формулата от оригинала и пак изпраща д-р Джоунс в надпревара с нацистите — този път за откриването на друг библейски артефакт, Свещения граал. Завръщат се познатите от "Похитителите на изчезналия кивот" герои Салах и Маркъс Броуди, а отрицателни герои са работещите за Третия райх Уолтър Донован (Джулиън Глоувър), д-р Елза Шнайдер (Алисън Дуди) и др. Самото действие се развива през 1938 г., като този път на сцената излиза и бащата на Индиана — Хенри Джоунс (в ролята Шон Конъри). Във филма е включена и прелюдия към основната история, в която Ривър Финикс играе ролята на 13-годишния Индиана Джоунс и която разкрива произхода на неговия страх от змии, известната му шапка, белега на брадата му и умението да си служи с камшик. Филмът получава отново само един Оскар — и отново за специални ефекти, макар и до днес да е считан от много хора за най-добрия от поредицата.

Последната, поне засега, част от поредицата се появява след 19-годишна пауза — през 2008 г. излиза "Индиана Джоунс и кралството на кристалния череп". В нея действието се развива през 1957 г., т.е. в разгара на Студената война. В този филм вече далеч по-възрастният д-р Джоунс е в надпревара със съветски агенти, търсейки силата на мистичен кристален череп, открит в Южна Америка от негов бивш колега — Харълд Оксли (Джон Хърт). Непромененият спрямо "Последният кръстоносен поход" режисьорски и продуцентски екип решава да върне на сцената познатата от първата част Мериън Рейвънууд, а новото лице сред героите е Мът Уилямс (Шая Лебьоф), който впоследствие се оказва биологичен син на Индиана. Ролята на Ирина Спалко — приближен на Сталин учен и основен отрицателен герой, пък е поета от Кейт Бланшет. Въпреки големите очаквания, филмът среща противоречиви и дори в по-голямата си част отрицателни отзиви и остава единственият от поредицата, който не спечелва нито един „Оскар”.

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Ако искате най-добрите филми да получават „Оскар“, трябва да има 10-годишна пауза между церемониите.“

Мат Деймън, американски актьор, роден на 8 октомври преди 54 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.