Учен от Томск, Русия, твърди, че 96% от съдържанието на първия филм от фантастичната сага „Междузвездни войни” (1977) е копирано от съветската киноприказказка „Кашчей Безсмъртни”. Аспирантът от Томския технически университет (ТУСУР) Евгений Гарин е изпратил писмо до министъра на културата на Русия Владимир Медина и Сергей Михалков – председател на Съюза на руските кинематографисти, в което споделя резултати от изследването си.

„Човек може да говори за пълно съвпадение на сюжетите на двата филма: съвпадението на социалните роли на персонажите, тяхното социално взаимодействие, еволюцията в социалната среда на двете произведения. Това показва пълно копиране на първоизточника „Кашчей Безсмъртни” с минимален принос в развитието на плагиатстваното копие от трилогията „Междузвездни войни”, казва Гарин пред РИА Новости.

Ученият се опира на данни, извлечени от антиплагиатската програма, разработена в техническия университет. Той посочва съвпаденията между героите Люк Скайуокър и Никита Кожемяка, тяхната любима Лея Органа и Маря, които отначало са похитени, а след това освободени от Йода и Стареца, които пък дават сила на главния герой.

Според заместник ректора Роман Мещеряков научната програма сравнява текстове не по формулировка, а по сюжет и поведение на героите и е коректно да се говори за неосъзнати съвпадения, а не за плагиатство.

През декември 2015 г. чеченският писател Руслан Закриев подаде иск  в московски съд срещу американската филмова компания „20th Сentury Fox” с твърдението, че във филма „Аватар” са използвани от романа му „Секретное оружие”. 

„Кашчей Безсмъртни” е детски игрален филм - приказка за времето на Великата отечествена война. Разказва за приключенията на славния богатир Никита, неговия боен другар Булат, ненагледната красавица Маря и злия враг Кашчей Безсмъртни. Лентата на режисьора Александър Роу е снимана през 1944 г.

 

  • SOS

    През очилата на Владо Пенев

     Фашизмът стигна до театъра и тръгна да бие актьорите. Вече можем ли да го видим? Или ни трябват очилата на Владо Пенев, за да ни се проясни? 

"Когато искаш да намериш жест, когато търсиш как да играеш на сцената, трябва само едно - да се вслушаш в музиката. Композиторът вече се е погрижил за това."

Мария Калас, оперна дива, родена на 2 декември преди 101 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин