Американският режисьор Дейвид Линч обяви, че никога няма да се пенсионира, като същевременно съобщи, че е диагностициран с емфизем, съобщиха световните осведомителни агенции.

В публикация в социалната мрежа "Екс" 78-годишният режисьор на "Туин Пийкс" каза, че е развил белодробното заболяване след дългогодишно тютюнопушене, от което се е отказал преди две години.

Емфиземът е форма на хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ).  

В социалната мрежа Линч написа, че неотдавна се е подложил на множество прегледи, които показали, че е в отлично здраве с изключение на емфизема. "Изпълнен съм от щастие и никога няма да се оттегля. Искам всички да знаете, че оценявам загрижеността ви. С обич, Дейвид", написа режисьорът.

Повод за публикацията са въпросите дали Линч ще режисира отново някога, възникнали след негово интервю за списание "Сайт енд саунд". Твърди се, че той казал пред изданието:  "получих емфизем, защото пуших толкова дълго и сега съм принуден да си стоя у дома, независимо дали ми харесва или не. За мен ще е много лошо, ако се разболея, дори и само ако настина".

Роденият в Мисула щата Монтана Линч е номиниран за "Оскар" четири пъти. През 2019 г. той бе удостоен с почетна награда от Академията за кинематографично изкуство и наука на САЩ за принос към киноиндустрията. Линч създаде мистериозната драматична поредица "Туин Пийкс" заедно с Марк Фрост през 1990 г. и 1991 г. и "Туин Пийкс: Завръщането" през 2017 г.

 

Източник: Антоанета Маркова, БТА

„Жената, която не обича недостатъците на своя мъж, не обича и него самия.“

София Лорен, италианска актриса, родена преди 90 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.