ХРАБРА МАРИНОВА

Открит е международният конкурс „Дунава, толкова син – един евъргрийн в нова светлина“. Виена търси нова съвременна филмова интерпретация на валса на Йохан Щраус "На хубавия син Дунав", една от най-известните музикални композиции в света, оставила трайна следа и в историята на киното. Валсът многократно е участвал в създаването на емблематични филми - от "Гранд хотел" с Грета Гарбо до "2001: Космическа одисея" на Стенли Кубрик.  

През 2025 година, обявена за "Година на Щраус във Виена", визуалното представяне на шедьовъра ще получи съвременна и достойна интерпретация. Виенският фестивал за късометражно кино VIENNA SHORTS и новосъздадената компания "2025 - година на Йохан Щраус" търсят съвременни кинематографични интерпретации, освободени от клишета, за да покажат популярното музикално произведение в нова светлина. В конкурса могат да участват музикални видеоклипове, анимации или друг вид артистични експерименти. Участниците в конкурса имат пълната свобода как визуално да интерпретират известния валс. 

Най-добрите творби ще бъдат официално представени на гала събитие на 28 май 2025 г. и ще бъдат наградени с общо 12 000 евро. Наградените произведения ще бъдат показани и по време на Музикалния филмов фестивал на площада пред кметството във Виена. Конкурсът е международен и е отворен от началото на юли. Крайният срок за участие е 5 януари 2025 г.

Обявеният конкурс съчетава традиции и иновации и предоставя допълнителна възможност за креативно представяне на творчеството на Щраус, като по този начин културното наследство се запазва живо за бъдещите поколения. Целта на организаторите е да разбият клишетата и да покажат Щраус в нова светлина, обяснява артистичният директор на "Годината на Йохан Щраус" Роланд Гайер. Досега визуалното представяне на този шедьовър често се е свеждало до статични записи на оркестрови изпълнения или кичозни изображения. С тази инициатива публиката ще има възможност да открие може би най-известния валс в света по съвсем нов начин.

  • ТРАГЕДИЯ

    Вечната Янка Такева. Кой дърпа конците в образованието

    Ако дърпаш цял сектор назад, може ли да минаваш десетилетия наред между капките? Българското образование достигна ниски нива по много причини, но една от тях е могъщ синдикат...

     
  • ЕКШЪН

    Жан-Клод Ван Дам - човекът с патентования ритник

    Той е шампион по бойни изкуства, културист, актьор и режисьор. Разкрачът и акробатичните му удари са патентовани. Има и свой паметник в естествен ръст в родния си град Брюксел. Екшън звездата Жан-Клод Ван Дам е роден на 18 октомври.

     
  • ЩУРЕЦЪТ

    Кирил Маричков, който си отиде на сцената

    Паметно е неговото участие в зората на демократичните промени срещу тоталитарния режим на БКП. Заедно с Богдана Карадочева и Стефан Димитров, Тодор Колев, Васко Кръпката и мнозина други той възпламеняваше митингите през 90-те години.

     

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     

„Книгите разбиват оковите на времето и показват, че хората могат да използват магия.”

Карл Сейгън, американски астроном и писател, роден на 9 ноември преди 90 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Между два кадъра“ - разговори за кино

Новата книга на кинокритика Деян Статулов съдържа 51 интервюта със съвременни творци на българското кино... 

По стъпките на Алеко

"Тази книга е своеобразна в много отношения, включително и с начина на издаване – взаимопомощ, както на село навремето се събираха да свършат най-трудната работа при строежа на нов дом – да излеят бетонната плоча, или изкопаят основите." - Марин Георгиев за книгата "Спомен за доброто” на Ганчо Иванов...

За личното и отвъд него

 

„Нож“ на Салман Рушди всъщност представя образа на новото поколение терористи, които са готови на всичко и не познават чувството на съжаление...