Филмът на американския сенарист и режисьор Шон Бейкър "Анора" е отличен със "Златна палма" на 77-то издание на кинофеста в Кан, съобщиха световните информационни агенции. 

Призът е бил връчен от легендарния кинематографист Джордж Лукас, който от своя страна е бил награден с почетна "Златна палма" за цялостен принос към киноизкуството.

В отличения филм се разказва за Анора (в ролята Майки Мадисън), млада секс работничка от Бруклин, която преживява историята на Пепеляшка, когато среща и импулсивно се омъжва за сина на руски олигарх. След като новината достига до Русия, нейното щастие е застрашено, тъй като родителите тръгват към Ню Йорк, за да анулират брака.

Голямата награда на фестивала - Grand Prix е била присъдена на "Всичко, което си представяме като светлина" (All we imagine as light) на индийката Паял Кападия.

Наградата на журито е била дадена за музикалната комедия „Емилия Перес“ на режисьора Жак Одиар.

За режисура наградата е отишла при португала Мигел Гомеш за филма „Голямата обиколка“.

Призът за мъжка роля е спечелил американецът Джеси Племънс за ролята си във филма „Видове доброта“ на Йоргос Лантимос.

При актрисите топ наградата е била връчена на цялостния женски екип на филма „Емилия Перес“, сред който се открояват Селена Гомес, Зоуи Салдана, Адриана Пас и транссексуалната Карла София Гаскон.

Наградата за сценарий е получила французойката Корали Фаржа за „Вещество" - феминистки филм на ужасите с Деми Мур  в главната роля.

Иранският режисьор Мохамад Расулоф е бил отличен със Специалната награда на фестивала за своя филм „Семената на дивата смокиня“.

„Жената, която не обича недостатъците на своя мъж, не обича и него самия.“

София Лорен, италианска актриса, родена преди 90 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.