"СЕГА"

Индийска актриса от филма на българския режисьор Константин Божанов "Безсрамните" (The Shameless) взе награда в Кан. Анасуя Сенгупта спечели награда за най-добро изпълнение във втория по важност конкурс "Особен поглед". Новината съобщи самият Божанов във Фейсбук. Сенгупта е първият индийски актьор изобщо, която печели отличие в досегашните 77 издания на кинофестивала.

Копродукцията между България, Швейцария и Франция и се пребори за награда из между още 14 заглавия. "Безсрамните" е представен като криминална драма. Основната история разказва за забранената любов между две жени от Индия, принудени да се борят срещу консервативните патриархални традиции на обществото, в което живеят.

Филмът е сниман в Непал и Индия, а композитор е Петър Дундаков. Заглавието е реализирано с подкрепата на Националния филмов център. Божанов е познат на българската публика с предишните си филми "Аве" и "И после светлина", в който играе Бари Киоган.

За най-добър филм в "Особен поглед" тази година бе обявен "Черното куче" на китайския режисьор Гуан Ху, а наградата на журито е за "Историята на Сюлейман" на Борис Ложкин (Франция). Програмата Un Certain Regard търси предимно млади и неизвестни режисьори, чиито творби са оригинални в своите изразни средства и обновяващи киноезика. В него бе и предишното българско участие - "Жените наистина плачат" през 2021 г. Във филма на Мина Милева и Весела Казакова една от главните роли изпълни Мария Бакалова.

Днес ще бъдат връчени и наградите в основния конкурс за "Златна палма". Номинираната за "Оскар" Бакалова тази година участва в него: с филма "Стажантът" на Али Абаси. 

„Мъжете са много по-елементарни, отколкото си представяш, мое скъпо дете. Но това, което се случва в изкривените, объркани умове на жените, може да заблуди всеки.”

Дафни дю Морие, английска писателка, родена на 13 май преди 119 години 

Прочетохте ли коледните романи на Антъни Хоровиц?

 

За филолозите четенето на роман на Хоровиц предоставя още едно удоволствие – да разглобяваш творбата и да търсиш скрития механизъм, който я прави толкова добра.

 

„Момчето си отива“ – вечният символ на първата любов

 

SKIF припомня емблематичните игрални филми по сценарии на писателя Георги Мишев.

„Мистър Джоунс“ на Холанд: 100-годишната рецепта на Сталин за геноцид в Украйна

 

Лъсва и образът на охранената журналистическа гилдия на чуждестранните кореспонденти, базирана в Москва.

Феникс от руините

 

За мащаба на разрушенията в Германия и за параметрите на поражението разказва в книгата си „Вълче време. Германия и германците 1945–1955“ Харалд Йенер. 

„Коса“, мюзикълът

 

Митко Новков за постановката на Пловдивската опера...

 

Поглед към света на Майкъл Джексън (ревю)

 

127-минутният филм "Майкъл" на Антоан Фукуа е едновременно дългоочакван опус за живота на Краля на попа, празник за окото и духа и леко нагарчащ спомен заради политкоректното представяне на историята...