БНР

На тържествената церемония на 74-ия филмов фестивал в Кан - във Фестивалния комплекс на булевард „Кроазет", "Златната палма" за най-добър филм получи лентата "Титан". Режисьорката на филма - французойката Жюлия Дюкурно, е едва втората дама, удостоена с отличието и първата, която го получава самостоятелно. 

За най-добър актьор бе обявен американецът Кейлъб Ландри Джоунс. Той получи награда за ролята си във филма "Нитрам" на режисьора Джъстин Кързел.

Норвежката Ренате Рейнсве бе обявена за най-добра актриса. Наградата за най-добър сценарий  отиде при Рюсуке Хамагучи за филма „Качи се зад волана на моята кола“.

Израелският режисьор Надав Лапид спечели наградата на журито за филма си „Коляното на Ахед“. 

Почетната "Златна палма" получи италианският режисьор Марко Белокио.

Белокио получи наградата от ръцете на италианския режисьор Паоло Сорентино.

Дебютната работа на Белокио е филма „I Pugni in Tasca“, който разказва за социалните протести в края на 60-те години. Общо италианският майстор има 32 филма, много от които са високо оценени от критиците и зрителите.

Белокио стана десетият носител на най-високата награда на филмовия фестивал в Кан. През годините почетната „Златна палма“ е присъждана на майсторите, чиито имена отдавна са влезли в световната кинозала на славата: Жана Моро, Бернардо Бертолучи, Джейн Фонда, Жан-Пол Белмондо, Мануел де Оливейра, Жан-Пиер Лео, Агнес Варда, Ален Делон.

По време на церемонията по откриването на 74-ия филмов фестивал в Кан на 6 юли „Златната палма“ бе връчена на американската филмова актриса Джоди Фостър за нейното „ярко и талантливо обслужване на Десетата муза“.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Този, който убива човек, убива разумно същество, което е по подобие на Бог, но този, който унищожава добра книга, убива самия разум.“

Джон Милтън, английски поет и публицист, роден на 9 декември преди 416 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.