20 юни
20 ч.  -  Фестивален и конгресен център, Зала 1
Варненска филхармония
Диригент Йордан Камджалов
Солист Симеон Симеонов – цигулка
Програма:
П. Владигеров – Българска рапсодия "Вардар"
П. Владигеров – Концерт за цигулка и оркестър № 1
П. И Чайковски  – Симфония  № 6

21 юни
11 ч. -  Радио Варна - Арт салон
Кръгла маса на Българската фестивална асоциация
Информационна среща - Варна 

19 ч. -  Градска художествена галерия
Гала на френската камерна музика
Людмил Ангелов – пиано
Марио Хосен – цигулка
Кристина Хинова – цигулка
Жерар Козе – виола
Доминик де Виленкур – виолончело
Програма:
Г. Форе – Елегия оп.24
Е. Шосон – Пиеса за виола и пиано оп. 39
Кл. Дебюси – Клавирно трио сол мажор
Ц. Франк – Клавирен квинтет фа минор

22 юни
19 ч.  -  Градска художествена галерия
Камерен ансамбъл "Софийски солисти"
Диригент Пламен Джуров
Солисти:
Лия Петрова – цигулка и Адриен Ла Марка – виола 
Програма:
Михаил  Пеков – Вариации, първо изпълнение
Петерис Васкс –  Viatore
В. А. Моцарт – Симфония концертанте за цигулка, виола и оркестър в ми бемол мажор

24 юни
19 ч.  -  Градска художествена галерия
Камерата Орфика
Марио Хосен - цигулка
Тошики Усуи – пиано, Япония
Програма:
Й. С. Бах- 4 фуги от цикъла 24 прелюдии и фуги, транскрипция В.А. Моцарт
В.А. Моцарт - Адажио и Фуга KV 546
Георги Арнаудов - Вратите на съня
Ернест Шосон – Концерт за цигулка, пиано и струнни, oп. 21, ре мажор

25 юни
19 ч.  -  Градска художествена галерия
Клавирно дуо Йорданова-Кюркчиев
Програма:
Фр. Шуберт – Андантино варие оп. 84
Дж. Онслоу – Голяма соната оп. 22
Ал. Скрябин – Фантазия пост опус
Кл. Дебюси – Шест антични епиграфа
С. Рахманинов – Сюита оп.17

26 юни
19  ч. -  Градска художествена галерия
Квартет Фрош
Негина Стоянова – цигулка
Петя Димитрова – цигулка
Мария Вълчанова-Любенова – виола
Виктор Трайков – виолончело
Програма:
В.Казанджиев–Струнен квартет № 6
Х.Волф – Италианска серенада
Б.Барток – Струнен квартет № 4

27 юни
11 ч. -  Градска художествена галерия
Приказки за фагот - детски концерт
Фортисимо Фамилия и Софийска филхармония
диригент Мартин Пантелеев
солист Сабина Йорданова
артисти Иван Юруков и Сандра Петрова

28 юни
19 ч. -  Фестивален и конгресен център, Зала 1
Софийска филхармония
Диригент Мартин Пантелеев
Солист Франсоа Салк - виолончело
Програма:
В.А.Моцарт –Симфония № 38 ре мажор Пражка,  K.504
П.И.Чайковски – Вариации Рококо
З.Кодаи  - Танци от Галанта
Д.Попер – Унгарска рапсодия оп.68
Й.Брамс – Унгарски танци (селекция)

29 юни
19 ч. -  Фестивален и конгресен център, Зала 1
Гала концерт Звездите на италианското белканто
Варненска опера
Диригент Марко Боеми, Италия
с Карло Коломбара и  Дариа Масиеро, Италия

30 юни
19 ч. -  Фестивален и конгресен център, Зала 1
Русенска филхармония
Диригент Найден Тодоров
Солисти:
Светлин Русев – цигулка
Мария Цветкова – сопран
Андреана Николова – мецосопран
Александър Баранов – тенор
Момчил Миланов – бас
Пламен Бейков - бас
с участието на Хор Дунавски звуци – Русе, хормайстор Стелияна Димитрова – Хернани и Хор при Варненска детско-юношеска опера, диригент Ганчо Ганчев
Програма:
Ан. Вапиров – Родопска легенда – вариации за симфоничен оркестър, първо изпълнение (световна премиера)
М. Равел – Рапсодия Циганка
К. Дженкинс – Меса за солисти, хор и оркестър Въоръженият човек
(изпълнението е удостоено с Кристална лира за 2014 г.)

1 юли
19 ч.  -  Фестивален и конгресен център, Зала 1
Процесът Мерилин Монро - Камерна опера от Роланд Баумгартнер
Либрето Джейрон Тино
Диригент Андрия Павлич
Режисьор Огнян Драганов
Художник на костюмите Първолета Чавдарова-Летиция
Солисти:
Теодора Чукурска, Анита Шишкова, Стоян Стоянджов, Илия Деведжиев, Цветана Благоева
Оркестър на Държавна опера – Русе
Студио за модерен балет Фрийдъм към Държавна опера – Русе

2 юли
19 ч. -  Фестивален и конгресен център, Зала 1
Спящата красавица - Балетно-театрален спектакъл
Музика П. И. Чайковски по едноименната приказка на Шарл Перо
Режисьор Боян Иванов
Сценография и костюми Свила Величкова
Хореография Мариус Петипа
Редакция Калина Богоева
Адаптация Силвия Томова
Репетитор Марияна Захариева
Видео среда и мапинг Тодор Тодоров
С участието на балета на Държавна опера – Русе и актьори от Държавен куклен театър – Варна

3 юли
19 ч. -  Фестивален и конгресен център, Зала 1
Оркестър Московски виртуози
Худoжествен ръководител  Владимир Спиваков
Програма:
Годишните времена на П. И.Чайковски, А. Вивалди и А. Пиацола
Програмата се изпълнява без диригент.
Владимир Спиваков и "Московски виртуози"

4 юли
19 ч. -  Градска художествена галерия
Клавирно трио Имаж
Гергана Гергова – цигулка
Томас Кауфман – виолончело
Павлин Нешев – пиано
Програма:
Й. Хайдн – Клавирно трио ми бемол минор Hob. XV: 31
М. Кагел – Клавирно трио № 1, първо изпълнение във Варна
Р. Шуман – Клавирно трио № 1

5 юли
19 ч. -  Градска художествена галерия
Минчо Минчев – цигулка, виола, и Николай Минчев – цигулка

6 юли
19 ч. -  Градска художествена галерия
Клавирен рецитал Филип Иванов
Програма:
Л. ван Бетовен – Соната № 3 в до мажор оп. 2/3
Фр. Шопен – Анданте спианато и голяма полонеза оп. 22
Кл. Дебюси – Ондин и Изкуствени цветя ( Прелюдии ІІ)
Ф. Лист – След прочит на Данте S.161/7  (Години на странстване ІІ)

7 юли
17 ч. -  Концертно студио на Радио Варна
Творческа среща с проф. Минчо Минчев

19 ч. -  Градска художествена галерия
Лауреати от Международния конкурс "Панчо Владигеров" Шумен

8 юли
19 ч. -  Градска художествена галерия
Валентин Радутиу – виолончело и Евгени Божанов – пиано
П.И.Чайковски – Пет песни (транскрипция за виолончело и пиано)
С.Рахманинов – Соната за виолончело и пиано сол минор, оп.19

9 юли
19 ч. -  Градска художествена галерия
Йосиф Иванов – цигулка и Филип Иванов – пиано
Програма:
Л.ван Бетовен – Соната за цигулка и пиано ре мажор, оп.12 , N 1
К.Сен-Санс – Интродукция и Рондо капричиозо оп.28
М.Равел  - Соната за цигулка и пиано сол мажор
М.Равел – „Циганка” Концертна рапсодия за цигулка и пиано

21 ч.  -  Летен театър
Дж. Верди – Макбет, премиера
Варненска опера
Диригент Стефано Сегедони, Италия
Режисьор Нина Найденова
Сценография Борис Стойнов
Костюми Цветанка Петкова-Стойнова със Сорина Мунтеану (Румъния),Венцеслав Анастасов, Валерий Георгиев, Пламен Димитров, Димитринка Райчева, Борис Луков

10 юли
19 ч. -  Концертно студио на Радио Варна
Концерт на участниците в курса по пеене на Анна Томова-Синтова

11 юли
19 ч. -  Градска художествена галерия
Концерт на участниците в курса по цигулка на Минчо Минчев

12 юли
11 ч. -  Градска художествена галерия
Ансамбъл Симфониета Варна
Диригент проф. Милко Коларов
Солисти:
Светослав Славчев – фагот
Росен Идеалов – кларинет
Програма:
В. Казанджиев – Вариации за струнен оркестър
В. А. Моцарт – Концерт за фагот и оркестър си бемол мажор KV 191
В. А. Моцарт – Концерт за кларинет и оркестър ла мажор KV 622

19 ч. -  Фестивален и конгресен център, Зала 1
Балкански младежки оркестър
Диригент Любо Денев-младши
Програма:
В.А.Моцарт – Увертюра "Вълшебната флейта"
Ф.Лист – Симфонична  поема "Прелюдии"
П. Владигеров – Импровизация и токата
Я. Сибелиус – Втора част из сюита "Карелия"
М.Мусоргски – Нощ на голия връх
Дм.Шостакович – Празнична увертюра
Динику – Владигеров – Хоро Стакато

13 юли
17 ч. -  Концертно студио на Радио Варна
Творческа среща с Анна Томова -Синтова

19 ч. -  Градска художествена галерия
Румяна Атанасова – пиано
Програма:
Й. С. Бах – Ф. Бузони –  Чакона ре минор BWV 1004
Л. ван Бетовен – Соната № 23 фа минор оп. 57 Appassionata
Фр. Шопен – Балада № 1 сол минор оп. 23
Балада № 2 фа мажор оп. 38
Ф. Лист – Два концертни етюда: Горско шумолене
(Waldesrauschen, 1862) и  Танц на джуджетата (Gnomenreigen, 1863)
Ф. Лист – Концертна парафраза по Риголето

14 юли
19 ч. -  Градска художествена галерия
Грациела Вълчева – мецосопран и Вилиана Вълчева – пиано
Програма
Руска музикална страница
Творби от Г. Свиридов, Н. Римски-Корсаков, Ал. Скрябин, М. Мусоргски, С. Рахманинов

15 юли
19 ч. -  Градска художествена галерия
Духов квинтет Нюанси
Цветелина Белева – флейта
Асен Цветанов – обой
Атанас Илиев –  кларинет
Христо Цачев – валдхорна
Мария Черноокова – фагот
Маргарита Илиева – пиано
Програма:
А. Дворжак – Квартет № 12 фа мажор оп. 96 Американски, аранжимент за духов квинтет Давид Валтер
М. Равел – Гробницата на Купрен за духов квинтет и пиано, аранжимент Давид Валтер
Фр. Пуленк – Секстет за духов квинтет и пиано

16 юли
19 ч. -  Градска художествена галерия
Клавирно дуо Карееви
Творби от Х. Гьотц, А. Пиацола, Ал. Розенблат, М. Инфанте, Ал. Йосифов, П. Владигеров

17 юли
19 ч. -  Градска художествена галерия
Лора Маринова – виолончело и Красимир Тасков – пиано
Програма:
Пейзажи на славянската душа
Дм. Шостакович – Адажио и Пролетен валс из Балетна сюита № 2       
Кр. Тасков – Съновидение, премиера   
Б. Мартину – Соната за виолончело и пиано № 2      
С. Рахманинов – Соната за виолончело и пиано сол минор оп.19

18 юли
19 ч. -  Градска художествена галерия
Юлиан Горус – пиано
В.А. Моцарт – Фантазия до минор KV 475
Л. ван Бетовен – Соната № 21 оп.53 Валдщайн
Кл. Дебюси – Des pas sur la neige (Стъпки по снега)
                   La fille aux cheveux de lin (Момичето с ленените коси)
Фр. Шопен – Соната № 2 си бемол минор

19 юли
19 ч. -  Градска художествена галерия
Фестивален оркестър Варненско лято
Диригент Страцимир Павлов
Солисти:
Димитър Буров – цигулка
Мирослав Петков – тромпет
Програма:
Петерис Васкс – Концерт за цигулка и оркестър
Андре Жоливе – Концертино за тромпет, струнен оркестър и пиано

20 юли
19 ч.  -  Градска художествена галерия
Ансамбъл Les Ambassadeurs
Алекси Косенко – флейта, Франция
Зефира Вълова – цигулка, България
Еманюел Балса – виола да гамба, Франция
Марианна Хенриксон – клавесин, Финландия
Програма:
Парижки виртуози
Творби от Г.Ф. Телеман, Ж-М Льоклер, М. Блаве, Форкьоре

21 юли
19 ч. -  Градска художествена галерия
Ансамбъл Льо тандр амур (Испания)
Люсиен Панон – цигулка
Себастиен  Перин – барокова флейта
Катрин Елкин – обой
Ликсаниа Фернандес – виола да гамба
Естебан Мазер – клавесин
Програма:
Фамилия Бах
Творби от Й. К. Бах, К.Ф. Ем. Бах, Й. С. Бах

21 ч. -  Летен театър
Фр. Чилеа – Адриана Лекуврьор, премиера
Варненска опера
Диригент Вилиана Вълчева
Режисьор Деян Прошев, Македония
с Цветелина Василева,
Иван Момиров,
Даниела Дякова,
Иво Йорданов

22 юли
19 ч. -  Градска художествена галерия
Ансамбъл Маркиз (Унгария)
Ласло Блашкович – контратенор
Юдит Блашкович Фелшеги – колоратурен сопран
Марта Гал – клавесин
Каталин Калай – барокова флейта
Агнес Калай – бароково виолончело
Майкъл Джеймс Райън – актьор
Програма:
Тайния език на ветрилата – музика от епохата на Барока

24 юли
19 ч. -  Градска художествена галерия
Госпъл проект
Джанис Харингтън вокал
Костадин Георгиев - Калки вокал
Страцимир Павлов пиано, аранжименти
Валери Ценков барабани
Борис Казаков бас
Чавдар Гочев  китара
Струнен квартет
Госпъл хорал Варна

25 юли
19 ч. -  Фестивален и конгресен център, Зала 1
Йълдъз Ибрахимова – вокал, Теодосий Спасов – кавал, Христо Йоцов – ударни
Варненски камерен оркестър
Диригент Ганчо Ганчев
Христо Йоцов - Концерт за комплект барабани и симфоничен оркестър, световна премиера

26 юли
19 ч. -  Фестивален и конгресен център, Зала 1
Идеалист – последният албум на фадо звездата Кристина Бранко
Рикардо Диас – пиано
Хосе Мануел Нето – португалска китара
Бернардо Морейра – контрабас

27 юли
19 ч. -  Градска художествена галерия
Between the Worlds, премиера
JP3 & Арена квартет
Живко Петров – пиано
Веселин Веселинов – Еко – контрабас
Димитър Семов – ударни
Пламена Жекова – цигулка
Орлин Цветанов – цигулка
Валентин Геров – виола
Христо Танев – виолончело

29 юли
21 ч.  -  Летен театър
С. Прокофиев – Ромео и Жулиета, премиера
Сибирски държавен балет
и Балет на Държавна опера Варна – копродукция
Постановка Сергей Бобров – з.а. на Русия

20 август
21 ч. -  Летен театър
Г. Доницети – Дон Паскуале, премиера
Диригент Светослав Борисов
Режисьор Кузман Попов
Сценография Teatro Comunale di Modena – Италия
Костюми Елена Иванова
Диригент на хора Стефан Бояджиев
с Деян Вачков, Алексей Татаринцев, Ирина Жекова, Свилен Николов




Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ОТКЪС

    Умберто Еко - "Средновековното мислене"

    Това са студии, които покриват период от шейсет години. Техният оригинален дух е напълно съхранен, въпреки че авторът ги е шлифовал както библиографски, така и редакционно, за да се избегнат, макар и не изцяло, някои повторения и връщания към загатнатите теми.

     
  • ОТКЪС

    Светлана Алексиевич - "Чернобилска молитва"

    Книгата описва личната трагедия на хората след Чернобилската трагедия и показва как тя е повлияла на техния живот.

     

„Надявам се, че хората ме възприемат като актьор. Никога не съм искал да бъда филмова звезда.”

Ал Пачино, американски актьор, роден на 25 април преди 78 години

Анкета

Тревожи ли Ви, че в България медиите са под натиск?

"Смъртта на Сталин" на Армандо Янучи (ревю)

И дано повече хора осъзнаят, че най-верният сателит на Русия - България, се е ръководила единствено по този модел.

"Първичното чувство за невинност" от Дана Григорча (ревю)

Дана Григорча има неоспорим талант да разказва истории, очевидно знае стотици, и то автентични, и ги разказва с носталгия, която българите отлично познаваме. 

"Виктория и Абдул" на Стивън Фриърс (ревю)

Джуди Денч изнася филма на раменете си. Всеки неин едър план е уникален - тази актриса владее всяко мускулче на лицето си, тя може да играе дори само с очи, само с бръчките си дори.

Капанът на политическата коректност

"Квадратът" е сатира за социалното лицемерие, липсата на емпатия и маймуната в човека

Лазар Николов. Страници от архива

Проф. Куюмджиев е съставил грижливо и с пиетет към автора тази интересна книга – документ за едно време, противоречиво, несвободно, но и определено творческо.

Любов на кръстовището на историята

Силвия Томова е написала своя роман „Грохот“ страстно и с вдъхновение.