Виртуозният германски цигулар Дейвид Гарет (36) преди дни беше избран да получи тазгодишната награда на асоциацията на производителите на музикални инструменти във ФРГ и на панаира във Франкфурт . Тя ще му бъде връчена на 7 април в историческата Паулскирхе във Франкфурт на Майн заедно с чек за 15 хил. евро.
Призът се дава всяка година от над 30 години насам за особен принос за световната музикална сцена и култура. Гарет е отличен за проектите си, в които съчетава класиката със съвременна музика. Той е известен с концертните си изпълнения и албуми, в които свири рок и джаз. Организаторите на наградите смятат, че така привлича безброй хора в света на класическата музика.
Германският оперен певец Юлиан Прегардиен (32) изрази явното си недоволство от наградата на Гарет. В открито писмо до медиите тенорът, който е син на друг прочут тенор – Кристоф Прегардиен, обяви, че цигуларят не заслужава отличието, предназначено за класически музиканти. Според него Гарет е далече от класиката, а проектите му, свързващи класика и модерна музика са предимно търговски. Хората, които ходят по концертите на цигуларя, едва ли биха отишли на изпълнение на камерна музика, съмнява се Юлиан Прегардиен. Те ходят на класически концерти заради него, а не заради музиката.
Певецът се аргументира:
„Какво изобщо е класиката? За мен е важен параметър на съдържанието. А то никога не е просто мелодия или името на композитора, или пък аурата на изпълнителя“, разсъждава тенорът. „Изпълнение на Паганини преди 200 години е предизвиквало припадъци и писъци, това прави и Гарет днес, но дали това е класика?
Не искам да демонизирам Дейвид Гарет, нямам и нищо против кросоувър проектите, които носят наслада на много хора. Само че музикалната награда, чийто първи носител е Гидон Кремер, сега отива при цигулар с корпоративна идентичност, който всъщност заслужава отличие, но в категорията кросоувър. Tempora mutantur, nosque mutamur in illis? (Времената се менят и ние се меним с тях?)“
ДЕЙВИД ГАРЕТ е роден през 1980 г. в Аахен, Германия, в семейство на американска балерина и германски юрист. Фамилията му е Бонгарц, но я сменя с тази на майка си, защото се произнася трудно.
Когато е на 4 г. баща му купува цигулка за по-големия му брат, но вместо това малкият става виртуозен музикант и още на следващата година печели състезание. Целият му живот нататък е като на вундеркинд. Той е покровителстван от бившия германски президент Рихард фон Вайцзекер, който дори осигурява цигулка „Страдивари“ на малкия виртуоз. Гарет е школуван при Ицхак Пърлман, дирижиран е от Зубин Мета и е свирил с най-прочутите филхармонии в света. Има продадени над 3 милиона записа, за които е получил 12 платинени и 7 златни награди в Германия. Албумът му „Rock Symphonies“ се задържа 72 седмици в класациите. Съвсем млад подписва договор с Deutsche Grammophon, две години е рекордьор на Гинес като най-бързият цигулар в света. През 2013 г. се въплъти в образа на Николо Паганини в ексцентричния филм „Цигулар на дявола“. На въпрос какво обича повече – класическите или осъвременените произведения, отговаря: и двете. Модернизирането на класиката обаче му дава повече поле за творчество, обяснява той.
Любимецът на младата публика има през последната година има тежък юридически проблем с бившата си приятелка – американска еротична актриса, която го съди за огромно обезщетение заради тормоз и побой. Въпреки стреса цигуларят не спира турнетата си - следващата седмица ще свири в Италия. Следват Турция и Швейцария.
Коментари
Приятно слушане! :)
На нас ли се сърдите, на тенора ли или на актрисата? Обижда Ви новината? Не стреляйте по вестоносеца.