Музеят на Винсент ван Гог в Амстердам открива на 15 юли нова експозиция, посветена на изпълнените с психически страдания последни 18 месеца от живота на твореца, преди да се застреля. Тя ще може да бъде видяна до 25 септември тази година. Сбирката включва и предполагаемото оръжие, с което Ван Гог слага край на живота си.
Експозицията „На ръба на лудостта” се опитва да обясни защо Ван Гог си отрязва ухото и какво точно е било заболяването, което го довежда до смъртта му на 37-годишна възраст в Овер сюр Оаз, Франция. Един от най-интересните експонати е ръждясал револвер. Оръжието е част от частна колекция и е показано за пръв път, уточнява в. „Сега”, позовавайки се на институцията.
Винсент ван Гог се застрелва на 27 юли 1890 г. и успява да се добере до страноприемницата, където е отседнал, преди да издъхне от раните си 30 часа по-късно. Тогава оръжието на самоубийството не е открито. Около 1960 г. фермер от Овер открива ръждясалия джобен револвер, докато работи на полето, където десетилетия по-рано Ван Гог се е застрелял. Степента на корозия сочи, че револверът е престоял в земята 50-60 години, се казва в съобщение на музея "Ван Гог". Ограничената огнева мощ на оръжието обяснява защо изстреляният от близко разстояние куршум се е отклонил, улучвайки реброто на твореца. Експозицията "На ръба на лудостта" показва, че изкуството на Ван Гог "не би трябвало да се разглежда като резултат от болестта му, а като нещо, избуяло въпреки това", се казва в съобщението на музея.
Междувременно стана ясно, че художникът е отрязал цялото си ухо, а не само част от него, както се смяташе в продължение на над век. Това показват скиците на д-р Феликс Рей - лекаря, грижил се за Ван Гог след инцидента през декември 1888 г.
Рисунките са намерени от изследователката Бернадет Мърфи сред документи, притежавани от писателя Ървинг Стоун, който е поддържал контакти с д-р Рей през 1930 г. Нейното проучване хвърля нова светлина и върху Рейчъл - жената, на която Ван Гог поднася отрязаното си ухо с думите „Пази този предмет грижливо”. То предполага, че Рейчъл не е била проститутка, както се твърдеше досега. Тя е работила в бордея като чистачка и прислужница.
Откритията на Мърфи са публикувани в нова книга - "Ухото на Ван Гог: Истинската история".