Германското правителство готви революционна промяна в Закона за авторското право, съобщи faz.net. Според него авторите ще получават правата си от издателите 5 години след като са сключили договор с тях и така ще могат да договарят нови по-изгодни условия.
Идеята на министерството на правосъдието предизвика огромен скандал в страната. 250 издатели, писатели и литературни агенти обаче се възпротивиха на идеята в отворено писмо до правителството и парламента. Според тях тя е контрапродуктивна и ще навреди особено на малките издателства заради краткия срок, в който ще разполагат с правата на автора. Писмото е подписано от известни имена като Юрген Хабермас, Навид Кермани, издателя Бек и др.
Точно на обратното мнение е Съюзът на журналистите, който одобрява промяната. Сблъсъкът между писатели и журналисти се дължи на факта, че журналистите обикновено са на свободна практика и биха искали по-бързо да получат обратно правата върху произведенията си. Авторите, напротив, искат да запазят сигурността, че ще бъдат издавани от издателствата, с които имат дългосрочни договори.
Музикантите, художниците и актьорите засега не са се включили в спора.
По сегашния закон авторите и издателите могат да си уговарят какъвто искат срок и ако няма такъв, се смята, че издателят държи правата до 70 след смъртта на автора. Това позволява да се планира дългосрочно в бъдещето какво ще се издава.