"Независимо колко висока стена построяваме, за да не допуснем натрапници, независимо колко строго изолираме външните хора, независимо как пренаписваме историята, за да е благоприятна за нас, накрая вредим и нараняваме себе си."
Това каза в речта си при награждаването му с приза "Ханс Кристиян Андерсен“ японският писател Харуки Мураками. В неделя той беше в родното място на автора на приказки - Одензе, Дания, съобщи japantimes.co.jp.
В изпъстреното си с притчи слово, озаглавено "Значението на сенките", Мураками цитира приказката на Андерсен "Сянката" – „мрачна и безнадеждна история по думите му, в която се разказва за учен, подчинен от своята собствена сянка и убит от нея.
67-годишният писател не уточни какво има предвид под стена и натрапници, но думите му бяха изтълкувани в контекста на бежанския поток към Европа и вдигането на стени там.
„Не само индивидите трябва да се изправят срещу сенките си. Същото се отнася за обществата и нациите“, каза Мураками. „Трябва да се научим търпеливо да живеем заедно със сенките си. Понякога на тъмно място трябва да се изправиш срещу тъмната си страна.“ В най-лошия случай човек може да бъде унищожен от сянката си, като в приказката на Андерсен, заключи писателят.
Журито го определи за носител на наградата за 2016 г. за способността му да съчетава класическия наратив с поп културата, японската традиция, магическия реализъм и философията и в същото време да следва традицията на Андерсен. Предишните победители са Джоан Роулинг и Салман Рушди. Наградата е на стойност $73 800.