Къщата, в която е живяла Райна Попгеоргиева Футекова-Дипчева (Райна Княгиня) в София, се руши от години, алармира във „Фейсбук” групата „Да, България – Сердика”. Въпреки че сградата е със статут на недвижима културна ценност, Столичната община не предприема никакви действия за нейното опазване и съхранение.
Райна Попгеоргиева Футекова-Дипчева не е случайно име в българската история – именно тя ушива знамето на Панагюрския революционен окръг за Априлското въстание. След края на въстанието е малтретирана, изнасилвана и хвърлена в пловдивския затвор. Нейна е заслугата да се построи Майчин дом в София.
Ето и пълния текст на сигнала:
Здравейте, на снимките е показана оставената в разруха къща на Райна Попгеоргиева Футекова-Дипчева или Райна Княгиня, известна с ушиването на главното въстаническо знаме на Панагюрски революционен окръг за априлското въстание.
- Може би по-значимото й постижение всъщност е, че не само е първата дипломирана акушерка в България, но и създател на „Майчин Дом“ (днес Университетска акушеро-гинекологична болница).
- Макар че от години къщата, където тя прекарва последните години от живота си е общинска собственост, Столична община нехае за нея и не я поддържа въпреки задълженията си. Сградата е със статут на недвижима културна ценност, с категория „местно значение“ и на 25 юли 2019 г. Столичния общински съвет излиза с решение номер 623 (https://cutt.ly/PgodblH) за „Консервация, реставрация и експониране“ на къщата след дарение под формата на труд и услуги в размер на над 400 000 лева.
- Идеята е къщата да бъде превърната в музей. Малко преди и след излизането на решението, представители на Столична община предизборно разтръбяват новината по медиите със самохвалебствена гордост, като дори инж. Тодор Кръстев, кмет на район Сердика, изразява надежда „до година и половина това нещо да приключи“ (https://cutt.ly/rgodTcM). Е, минали са около 15 месеца от тогава, а къщата все така си тъне в разруха.
- Питаме: Кога общината ще се захване с проекта за превръщане на къщата в модерен музей, при положение че не само има осигурени средства, но и решение на СОС? Защо общината е избягвала свои задължения и години наред не е поемала отговорност за поддръжка на сградата? Да не би да чака сградата да рухне или може би да последва съдбата на съседните й сгради от бившата зеленчукова борса, чиито режим на опазване като културни ценности бе прекратен след като бяха тотално префасонирани с климатици и грозни фасади?