Ново изследване показа, че плачът, предизвикан от тъжен филм, е полезен – води до подобряване на настроението, съобщи „Гардиън“. Това разкриха холандски учени от университета „University of Tilburg“. Оказва се, че хората първо плачат, след това са за кратко в депресия, и около 90 минути след края на филма настроението им силно се подобрява.
В изследването са взели участие 60 души. Те са гледали италианската класика от 1997 г. „Животът е прекрасен“, в която еврейски собственик на книжарница се опитва да предпази сина си от ужаса на нацистите и „Хачико: Историята на едно куче“ от 2009 г., в който Ричард Гиър се привързва към куче, което открива на влакови релси. 32-мата зрители, които не се разплакали, не отбелязват подобрение на настроението. 28-те, които се трогнали и изразили емоциите си, по-късно споделили, че са се почувствали много по-добре.
Хората са единственият животински вид, способен да се разплаква. Все още обаче се знае твърде малко за ефекта на проливането на сълзи. Холандските учени направили изследването, за да разберат дали максимата, че човек се нуждае „да си поплаче хубаво, за да му олекне“, е просто мит.
„След регреса в настроението, който води до плач, то не само се възстановява, но и се вдига на нива над тези преди емоционалното събитие“, казва ръководителят на изследването Асмир Грачанин. Той обаче набляга на необходимостта от още проучвания по темата.